Uplatnit se ve vystudovaném oboru a strávit v něm celý život není v ČR tak běžné, jako dříve. V dnešním článku se společně podíváme, jak vybrat obor s ohledem na šíří uplatnění.
Úzkoprofilová specializace v jednom odvětví je fajn, ale co když to prostě nezvládneme, nebo nás to přestane bavit? Jak se tomu dá předcházet?
Jak špatné je vybrat si nevhodný studijní obor?
Záleží… dá se říci. Záleží zejména na tom, jak se k tomu postavíme my a jaké tlaky vnímáme z našeho okolí. Je lepší rok studovat špatně, než sedět na pracáku? Určitě. Nevypadneme ze cviku. Zároveň se nesmíme nechat „zlomit“ – studentů, kteří nezvládli první obor, nebo školu bez ztráty „kytičky“ je celá polovina.
Gymnazisti to mají těžší
Jestli si myslíme, že ti, kdo studovali gymnázium, to mají u přijímaček lehčí? Tak možná ano. O to rizikovější je pak setkání s vysněným oborem. Oproti středoškolákovi se specializací totiž dochází k prvnímu řádnému seznámení se studijním oborem, resp. programem, až na vysoké škole.
Snadno se může stát a také se běžně stává, že vysněný obor se ukáže jako špatná volba. Buď člověka nebaví, přestane bavit, nebo mu plnění povinností nejde a vše dělá s větší či menší nechutí a sebezapřením. Pak přichází na řadu rozhodování, co dál? Kousnout se a předřít to i přes odpor a nechuť? Nebo si usnadnit cestu a přejít?
Právník nebo elektrotechnik markeťákem?
Když se kousneme, rozhodneme se to „předřít“ a studium zdárně dokončíme, zpravidla nastává situace – co pak? S dalším sebezapřením se v oboru pohybovat nechceme. Snadno se pak stane, že nalezneme vystudovaného právníka, elektrotechnika, či strojaře, pracujícího jako obchoďáka, markeťáka nebo programátora. :) Člověk míní, život mění.
Napodruhé je to lepší
Když se ovšem nekousneme, protože by to bylo „obtížné, otravné, náročné“ nebo prostě se prostě nechceme traumatizovat, musíme se smířit s prohrou. Již jen tento fakt nás zpravidla donutí věnovat lepší péči samotnému výběru oboru, stejně jako studijním návykům. Nepřestřelovat své možnosti, zaměřit se více na TO, co by nás mohlo během studií opravdu bavit. Takto se většině studentů zpravidla napodruhé dostudovat daří.
Co tedy dělat, abychom si špatně nevybrali?
Zkoumat, zkoumat, zkoumat! Ne, vážně, nic hrozného nás nečeká, jen nahlédnutí do sebe sama, trocha sebepoznání a otázky, nad kterými se zkusíme trochu zamyslet. Přeci jen, jedná se o rozhodnutí, které nás ovlivní na dalších 3 až 5 let. Sepsat si otázky, odpovědi, klady, zápory a poznatky nám tak pomůže provést kvalifikovanější rozhodnutí.
Jak na to? To si ukážeme právě zde. Výběr oboru si rozdělíme do dvou resp. tří částí výzkum – research – sebe sama, oborů a zhodnocení.
TSPčko
Ještě před tím, než nahlédneme sami do sebe, můžeme si vyzkoušet TSP, neboli test studijních předpokladů. Nebo také test osobnostních předpokladů. Na svých stránkách jej má většina škol, U nás jej uvádíme v podobě profesní diagnostiky na starších stránkách ChytreVzdelani.cz. Tento bod uvádíme jen pro úplnost, my si v tomto článku připravíme tužku/prupisku a papír, protože žádná diagnostika nás nepozná lépe, než my sami.
Část I. – Poznání sebe sama
Vezměme si papír, najděme si klidné místo, kde nás nikdo nebude alespoň hodinu rušit a napišme si otázky k poznání sebe sama. Zamysleme se… a zcela upřímně si písemně odpovězme. Jedna hodina prosezená nad svou budoucností nám může dát odpovědi, o kterých ani nevíme, že v nás jsou…
Baví/nebaví?
Nikdo se nechce dívat na „kyselou prodavačku ze sámošky„, stejně tak si nechceme ani my házet klacky pod nohy s „Aplikovanou matematikou“, když nás baví „Trestní právo„.
Jedním ze základních kroků je udělat si výběr oborů, co nás mohou bavit.
Jaké otázky si položit? Co mě baví? Co mě nebaví? Co mě bavilo jen chvíli? Když se setkám se svým starším já za 5 let? Kde bude? Co bude konkrétně dělat? Bude ho to stále bavit?
Hodím se na to? V čem jsem dobrý? Jaké mám schopnosti?
Máš fotografickou paměť? Právní obory ti nebudou dělat problém. Máš problém s trojčlenkou? Komplexní obálky asi nebudou pro tebe to pravé. Dokážeš se za 3 dny naučit na maturitu za jedna? Pak pro tebe bude většina VŠ jen sranda.
Každý známe nejlépe sami sebe. Minimálně vždy tušíme, kdy jsme sami k sobě upřímní a kdy si něco nalháváme. Proto další otázky by měly být typu: Co mi na střední škole opravdu šlo? Co mi nešlo? V čem jsem skutečně dobrá/dobrý? Dokážu své schopnosti během studia zužitkovat? Učím se rád/ráda? Přemýšlím nad učební látkou a ztrácím snadno přehled o čase? Nebo se raději splynu s proudem?
Co je pro mě v rámci výběru oboru důležité?
Chci, aby byl obor přikloněn více k teoretickým částem, nebo praktickým. Chci se již během studií tomuto oboru věnovat i profesně, brigádně, či formou stáží? Chci aby byl obor prestižní? Chci mít zaručenou uplatnitelnost? Nebo chci vystudovat obor, protože mě to baví? Co bude mým dalším konkrétním krokem, až dostuduji?
Zjistit, co je pro nás při výběru oboru důležitým hlediskem, je dalším krokem poté, kdy jsme si udělali jasno v tom, co nás baví a co nám jde. Odpovědi na tyto otázky nám pomohou odhalit naše preference, co bychom od oboru očekávali.
Otázka za milion – PROČ?
Proč si vybíráme zrovna tento obor, čím nás zaujal, jak si představujeme, že bude studium oboru probíhat, co si představujeme, že budeme po absolvování v rámci oboru dělat?
Jasně, určitou formy této otázky si klade úplně každý. My se k ní ale dostáváme poté, co jsme si sepsali odpovědi na všechny otázky předešlé. Proč? Protože až s vědomím všeho výše uvedeného nabyde otázka „proč“ zcela nový smysl a zcela konkrétní odpovědi. Méně tak budeme riskovat, že rozhodnutí nevychází z nás, ale z okolí. ;)
Část II. – obory a okolí
Sebepoznání máme za sebou. Pojďme na studijní obory, resp. programy vybrat ten správný.
Všem je nám jasné, že třeba „Aplikovaná matematika“ bude jinak vypadat na nejprestižnější vysoké škole v ČR a jinak na vysoké škole soukromé (bude-li i zde vyučována). Jestli chceme na vědeckou dráhu, je nám asi taky jasné, že sáhneme spíše po prestiži. Ale popořadě…
NEMÁM vybraný obor – Kde obory najít?
Pokud nemáme vybraný žádný obor, resp. program, ani vysokou školu, bude hodit prolistovat tištěné seznamy, pomocníky, nebo stránky agregátorů, jako jsou vysokeskoly.cz/com, vejska.cz aj. Zde můžeme strávit tolik času, kolik budeme potřebovat, listováním a hledáním toho pravého.
Doporučujeme: Nikdo není neomylný, proto ani pohyb na agregátoru nemusí být jednoduchý, intuitivní a plynulý. Obrňte se trpělivostí.
Mám vybraný obor
Gratulujeme! Teď se s ním seznamme blíže.
Prvotní výběr z předešlé části již máme hotov. Teď je potřeba „prolézt“ všechny kouty fakulty, nebo katedry, dále oboru resp. studijního programu a odhalit předměty, které daný obor skrývá. Nejlépe si pročíst u každého sylaby a cíle předmětu, včetně povinností pro zdárné absolvování. Velkým přítelem u neznámých pojmů nám bude Google.
Tímto krokem získáváme mnohem konkrétnější představu o daném předmětu.
Jak prohledat „tajné stránky“ školy? – Zahraj si na „studenta“
Málokdo z nás si to uvědomuje, ale když se na stránkách vysoké školy nebudeme pohybovat jen v záložce „Uchazeči“ a půjdeme do záložky „Studenti“ odhalíme mnohé, co zůstane ostatním uchazečům skryto.
Harmonogram AR, Studijní plány, popisy předmětů, povinné a nepovinné předměty, obsah předmětů, jednotlivé kapitoly učiva u předmětů, rozvrhy hodin, četnost výuky předmětu, cíle, požadavky, speciální Moodle stránky se souhrnnými informacemi + výukové kurzy pro studenty (kurzy jsou většinou dostupné pouze pro studentům) a mnohé další.
Kde najít informace samotných studentů?
„Underground“ studentské scény se odehrává na každé vysoké škole. Ať se jedná o fóra, discordové skupiny, webovky s omezeným přístupem, FB soukromé skupiny (jak školy, tak oborů, skupin, kolejí a dalších) a mnohé další. Jsou tvořeny studenty od samého prvopočátku internetu a najdeme zde vše relevantní ke studiu, zkouškám, studentskému životu a tuny zábavného obsahu k tomu.
Jak se na k takovému toku informací dostat? Čím dál snadněji. Dnes si už i velké univerzity a vysoké školy uvědomují, že s demografickým úbytkem uchazečů musejí jít budoucím studentům naproti (tak jako naše škola s těmito články ;) ). Nalezneme tak iniciativy v podobě FB skupin „Zeptej se studentů XY školy“, stránek a účtů přibližujícím školu uchazečům. Kontakt student – uchazeč je sice zprostředkován oficiální cestou a vybranými jednici i tak, ale získáme informace pro mnohé nezískatelné.
Dalším způsobem je Google a jeho mocné parametrické vyhledávání, kdy s použitím „mocného znaménka mínus(nebo pomlčka?)“ odfiltrujeme hlavní doménu školy od vyhledávacího dotazu. Druhým silným hráčem je FB a vyhledávání skupin – tady najdeš studentů a skupin třeba jen pod názvem „prváci vš“ habaděj. A jak dovnitř? Pomohou s dotazy správci? To už je umění komunikace každého z nás :)
Část III. – verdikt!
Ufff. Nejtěžší část máme za sebou. Pokud se nám v této fázi vykrystalizovalo více kandidátů na studijní programy nebo obory, je čas dát si je do kontextu s poznáním sebe sama, s našimi odpověďmi a pocity.
Mám z toho dobrý pocit?
V této fázi máme o oborech i sobě samotných strukturovanou představu. Víme, co umíme, víme, co máme za sebou, tušíme, na co se hodíme, jen rozhodujeme, kterou cestou se vydáme a pocity by v tom měli hrát taky svou roli.
Jestliže zjistíme, že se hodíme na něco, co úplně nerezonuje s našimi původními představami, můžeme se na výsledek zkusit podívat i z druhé strany. Sami budeme vědět, pokud nás něco začne bavit, jestli se jedná zpravidla o chvilkové rozptýlení, nebo o dlouhodobou záležitost. Stejné to může být i v tomto případě a pokud bychom se k výběru oboru veskrze nutili, rozhodně bychom měli dát spíš na své pocity a „nelámat“ to přes koleno.
Setkává se náš výběr oboru s výběrem VŠ?
Výběr oboru máme za sebou, s tím je částečně provázán i výběr vysoké školy. Jestli chceme na lékařskou fakultu, nebo elektrotechniku, můžeme si z několika málo škol vybrat. Jestli máme zájem o ekonomii, náš výběr potencionálních vysokých škol se rázem zvětšil. Podstatné faktory k výběru vysokých škol shrneme do jediného pohledu, a to, abychom měli představu, do čeho jdeme…
Máš jasno?
Skvěle, jdi za štěstím! Nebo výsledky svých zjištění prokonzultuj s tím, komu důvěřuješ, ale nenech se do ničeho tlačit.
Vždy můžeš změnit názor!
Ty jsi tady ten, nebo ta, komu se na dalších 3 až 5 let promění tímto rozhodnutím život nejvíce… a nikdo jiný za tebe zkoušky taky skládat nebude. ;) Pokud máš tedy vybráno, jdi do toho.
Pozn. Na závěr si zde uděláme trochu selfpromo na naše obory resp. studijní programy :) – pro každý máme vytvořenou vlastní mikrostránku, na které odpovídáme na otázky: „Co je studijní program zač, co se naučíš, proč si daný studijní program vybrat, jak se s ním uplatníš a kde jej můžeš studovat?„.
Studijní programy VŠPP, kde potkáš matematiku v nějaké formě:
Studijní programy VŠPP, kde se s matematikou nepotkáš:
- Marketingové komunikace
- Právo ve veřejné správě
- Právo v podnikání
- Právo (společný zahraniční studijní program)
- Bezpečnostní studia